YABANCILARA SİGORTA

 

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, ikamet tezkeresi almak isteyen yabancıların sağlık sigortası yaptırması zorunludur. İkamet tezkeresi randevusu alan yabancıların randevu zamanında sağlık sigorta poliçesinin aslını ibraz etmeleri gerekir.

Yabancıların oturma izninde genel sağlık sigortası zorunlu olduğundan yabancı sağlık sigortasını düzenleyecek acenta ile konuşup poliçeyi tanzim ettirmelidir.

Nasıl sigorta yaptıracaksınız?

OTURMA İZNİ ALMAK İÇİN BİZE BAŞVURDUĞUNIZDA YABANCI DANIŞMALIK FİRMASI OLARAK SİZE DAHA GÜVENLİ DAHA KALİTELİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN YABANCI SAĞLIK SIGORTASI YAPAN ACENTA VEYA FİRMALARI ÖNERİYOR VE YÖNLERİYORUZ SİZE EN KISA SÜREDE  GÜVENLİ VE UYGUN FİYAT ŞEKİLDE POLİÇENİZİ TANZİM ETMEKTEDİRLER

 

Sağlık sigortam hangi hizmetleri kapsıyor?

Yatarak Tedavi Teminatları

 1. Hastane hizmetleri (ameliyat, ameliyathane, anestezi, ilaç, laboratuvar, radyoloji vb.)
 2. Hastanede kalınan süre içerisinde oda, yatak, yemek ve refakatçi masraflar
 3. Kornea, böbrek, pankreas, karaciğer, kalp, akciğer nakli
 4. ESWL, Gama Knife giderleri
 5. Koroner anjiyografi
 6. Yatarak tedavi esnasında yapılan tüm tanı amaçlı biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji tetkikleri, radyolojik inceleme ve görüntüleme
 7. Ameliyat sonrası fizik tedavi
 8. Sigortalının günlük yaşam faaliyetlerine yardımcı olan ve sosyal bakımdan destek olunması amacıyla evde yapılan tıbbi bakım hizmetleri
 9. Kemoterapi, radyoterapi, diyaliz
 10. Besin zehirlenmesi, alçı uygulaması, basit yanık tedavileri gibi 24 saatten kısa sureli tıbbi tedaviler (gözlem, müşahede)
 11. Bir kaza veya hastalık sonucunda uzuv kaybı olması halinde suni uzuv giderleri
 12. Yoğun bakım ünitelerindeki tedaviler
 13. Trafik kazası sonucu meydana gelen diş ve burun ile ilgili tedaviler

Ayakta Tedavi Teminatları

 1. Doktor muayene
 2. Tanı amaçlı incelemeler
 3. İlaç
 4. Fizik tedavi

 

Yurtdışında sigorta yaptıran yabancılar

Yurtdışındaki bir sigorta şirketinden sigorta yaptıran yabancılar, poliçenin Türkiye'de geçerli olduğunu belgelemelidirler. Yurtdışındaki sigorta şirketinin Türkiye'de kurulu bir ofisi tarafından akdedilmesi (onaylanması) gerekmektedir.

 

Çalışma izni bulunan yabancılar ve onun refakatindeki yabancıların sağlık sigortaları

Çalışma izni bulunan yabancının eşi ve  çocuklarının ayrıca sağlık sigorta poliçesi yaptırması zorunlu değildir. Eğer çalışma izni olan kişinin sağlık güvencesinden faydalanabiliyorlarsa, ayrıca poliçe yaptırmalarına gerek yoktur. Bu kişilerin SGK Müdürlüklerinden provizyon belgesi almaları yeterlidir.